Last minute zájezdy Letenky Švýcarsko další země

Vesnička Gandria

Gandria - vstup do vesničky Gandria je část města Lugano. Bývala samostatnou vesnicí, ale v roce 2004 se definitivně připojila k městu. Nachází se na severním břehu jezera Lugano a leží na hoře Monte Bré. Centrum Gandrie je památkově chráněnou oblastí, která láká mnoho návštěvníků z celého světa. Svou historií sahá až do železné doby a příchodu Keltů.

Vesnice je však uzavřená všem dopravním prostředkům. Nejpohodlněji se sem dostanete lodí po vodě. Do vesnice se však dostanete hlavně pěšky. Nádherná procházka vede z Lugana přímo kolem stromů s olivami.

Historie

Gandria - domy u jezera Celá vesnice je postavená na svahu. Dnešní podobu ale získala až ve 14. století. Horní část obce však byla nakonec opuštěna hned z několika důvodů. Jedním z nich byl rozsáhlý požár. Kvůli strmým svahům, a z nich plynoucím problémům se zásobováním, byli obyvatelé odkázáni hlavně sami na sebe. Těžili hlavně z rybolovu, zemědělství a chovu dobytka.

Současnost

Gandria - plantaze Dnes je Gandria známá především díky svým olivovým plantážím a produkci olivového oleje. V 19. století se zde začalo vyrábět hedvábí. Ještě nedávno byla tato oblast známá kvůli pašování, a to hlavně v důsledku nepříliš dobrých cest neznatelným hranicím s Itálií. V momentě výstavby silnice a tunelu došlo k těsnějšímu připojení k Luganu a pašeráctví vymizelo.

Památky

Jak už bylo naznačeno v jednom z minulých odstavců, Gandria je památkovou oblastí. Pokud se sem tedy vydáte, určitě si nenechte ujít následující pamětihodnosti.

Kostel sv. Viglia

Gandria - jezero Lugano Kostel sv. Viglia byl postaven v 15. století a nejstarší část poznáte podle šedé barvy. Nedokončená zeď má na sobě pomníky dobře známých místních rodin. Barokní průčelí bylo dostaveno v 19. století. V kostele určitě stojí za vidění olejomalba, která zobrazuje umučení svatého Viglia.

Švýcarské celní muzeum

Na jednom z konců vesnice můžete navštívit celní muzeum, které bývalo pod správou Itálie. V něm se dozvíte více informací o pašování - jak se ho například snažili celníci zastavit.